Bundevino ulje je tamno-zelene do crne boje sa izrazitim, bogatim i specifičnim, pomalo orašastim ukusom i mirisom svežeg hleba.
Ukus mu može varirati, ali se često osjeti ukus pržene košpice ili suncokretovog ulja.
Bundevino ulje, osim što je odličnog ukusa i jelima daje posebnu aromu, deluje posebno blagotvorno na ljudsko zdravlje.
Rado se primenjuje u kuvanju i najčešće se koristi za preventivu gubljenja kose i probleme sa prostatom.
Sastav bundevinog ulja
Ulje sadrži belančevine, ugljikohidrate, minerale, esencijalne masne kiseline, vitamine grupe B, vitamin C, vitamin K, vitamin A te obiluje vitaminom E.
Oko 60% bundevinog ulja čine nezasićene masne kiseline, omega-3, omega-6 i omega-9 masne kiseline. Od minerala sadrži magnezijum, kalcijum, kalijum i fosfor.
Lekovita svojstva
Osim preventivnog i lekovitog delovanja na prostatu bundevino ulje ima i druga pozitivna delovanja a to su:
- smanjuje holesterol u krvi, zbog visokog sadržaja fitosterola koji blokiraju apsorpiju holesterola u sistemu za varenje smanjuje nivo lošeg holesterola u krvi, te stoga deluje i kao prevencija od arteroskleroze;
- poboljšava imunološki sistem;
- pozitivno utiče na vid, bundevino ulje sadrži visoku dozu zeaksantina, antioksidativnog karotenoida koji dokazano štiti mrežnjaču od štetnog UV zračenja, smanjuje rizik od makularne degeneracije što je izraženo kod starijih osoba, te može poboljšati oštrinu vida;
- pozitivno utiče na raspoloženje te olakšava učenje i koncentraciju;
- povoljno deluje na crevnu floru, opušta iritirana creva, uništava crevne parazite kao što je pantljičara;
- pomaže kod problema sa uvećanom prostatom kod muškaraca i mokraćnom inkontinencijom kod žena zbog slabljenja mišića bešike i mišića karličnog dna;
- viskoka prisutnost zdravih masnih kiselina, pomaže kod podmazivanja zglobova, sprečavanja i uklanjanja bolova i lečenja artritisa;
- istraživanja pokazuju da povećava plodnost kod muškaraca i žena;
- povoljno deluje na ten kod dece sklonih ekcemima, pomaže kod problema sa aknama, psorijazom i ljušćenjem kože, održava kožu glatkom, ubrzava oporavak suve, ispucale i iritirane kože, vitamin E kao i karotenoidi koje bundevinu ulje sadrži umanjuju znake starenja na koži;
No, osim lekovitih svojstava bundevinog ulja, ono je vrlo ukusno i daje posebnu aromu te se ubraja u "delikatesno ulje".
Šta još treba znati o bundevinom ulju
Nije svako bundevino ulje iste kvalitete.
Najkvalitetnije je hladno prešano bundevino ulje koje se može usporediti sa djevičanskim maslinovim uljem u pogledu proizvodnje.
Ovo ulje dobiva se jednostavim prešanjem i iako je proizvedeno jednostavno, najbolje je kvalitete i svojstava.
Ulje je vrlo tamne zelene boje i gusto, te specifičnog ukusa sličnog bundevinim košpicama.
Proces dobivanja ulja ovim postupkom je dosta spor, pa je i cena takvog proizvoda visoka.
Zagrijavanjem ulja može se dobiti bolji ukus, ali se gube zdravi sastojci.
Ako na boci ne piše „hladno prešano“ onda je vjerojatno dobiveno toplim postupkom. Tim se postupkom bundevino ulje može proizvesti puno brže, ali se gube zdravi sastojci i obično se još meša sa suncokretovim uljem.
Postoje sorte bundeve koje daju veći prinos košpica od ostalih i čije košpice daju veći postotak ulja.
Najrasprostranjenija sorta za proizvodnju bundevinog ulja je Cucurbita pepo var. Styrriaca. Sama sorta, a verojatno i ime, dolazi iz Austrijske pokrajine Štajermark.
Iz semenki ovih bundeva može se dobiti oko 45% ulja, što znači da se od 2,5 kilograma semenki može dobiti 1 litar ulja od bundeve.
Preporučuje se uotreba: 1-3 čajne kašičice dnevno, samostalno ili sa salatom, umakom ili nekim kuhanim prilogom.
Nema komentara:
Objavi komentar